Kutseharidus ja -õpe ei ole Euroopa noorte jaoks üksnes alternatiiv ülikoolile, vaid väga hea esimene valik. Kutseõppekava annab otseselt tööga seotud praktilised oskused ja võimaluse kiiresti alata kutsekarjääri. Mida veel tahta?
Sõnapaari „kutseharidus ja -õpe“ kuuldes võib meenuda mõni „traditsiooniline“ elukutse. Ehitustööline, elektrik, mehaanik, torulukksepp, maaler ja siseviimistleja on elukutsed, mida tavaliselt seostatakse kutsehariduse ja -õppega. Kuigi need on igati head valikud, ei sobi need igaühele.
Kutseharidus ja -õpe on tegelikult palju laiem mõiste ning võimalike elukutsete valik on väga suur. Siin artiklis tuleb juttu mõnest elukutsest, mida saab omandada kutsehariduse ja -õppega.
Traditsioonilised kutsehariduse ja -õppe valdkonnad
Elukutsed ulatuvad kaugele minevikku, kui talunikud, kokad, ehitajad, puusepad ja torulukksepad juba oma oskusi täiustasid ja edasi andsid. Pika ajalooga traditsioonilised elukutsed on ka lihunik, pagar, põetaja, hooldaja, rätsep, kingsepp, sepp, juuksur, lilleseadjaja metsnik.
Vaatamata industrialiseerimisele ja masstootmisele on enamik neist elukutsetest aja proovile vastu pidanud ning tänini Euroopa Liidus tavaline.