Sotsiaalkindlustus ja ravikindlustus EL
Erinevates EL liikmesriikides on hüvitiste maksmine, tervishoid ja muud sotsiaalkindlustusteenused korraldatud erinevalt.
Igas EL liikmesriigis kohaldatakse oma seadusi, mis määravad kindlaks järgmise:
- milliseid hüvitisi on õigus saada, millises summas ning kui pika aja jooksul;
- kui kaua peate seal töötama, enne kui on õigus saada töötushüvitisi;
- hüvitiste arvutamise eeskirjad ning nende maksmise periood.
Reeglina olete korraga hõlmatud vaid ühe riigi õigusaktidega ning tasute sotsiaalkindlustusmakseid selles riigis. Teid tuleb kohelda samaväärselt asjaomase riigi kodanikega.
See, milline riik pakub sotsiaalkindlustuskaitset, sõltub kahest tegurist:
- tööalasest olukorrast (palgatöötaja, füüsilisest isikust ettevõtja, töötu, lähetatud töötaja, piiriülene töötaja jne);
- elukohariigist (mitte kodakondsusest).
Teil endal ei ole võimalik valida, milline riik sotsiaalkindlustuskaitset pakub.
Välismaal elamise või töötamise ajal on sotsiaalkindlustuskaitse kas oma päritoluriigis või vastuvõtvas riigis. Mõlemal juhul peate ise korraldama nii, et oleks ka pärast uude riiki asumist kehtiv sotsiaalkindlustuskaitse. Selleks, et vältida probleeme ning arusaamatusi, tutvuge sotsiaalkindlustusega vastuvõtvas riigis. Lisainfo asub Itaalia sotsiaalkindlustusameti INPS koduleheküljel. Lisaks Euroopa Komisjon, Sotsiaalkindlustusamet ning õigused riikide kaupa.
Tervishoid
Kui reisitakse Euroopa Liidu territooriumil, on vajalik kaasa võtta Euroopa ravikindlustuskaart või selle asendussertifikaat. Euroopa ravikindlustuskaart annab õiguse vajaminevale arstiabile Euroopa Liidu territooriumil ja Euroopa Majanduspiirkonnas viibimise ajal. Euroopa Liidu ravikindlustuskaarti või selle asendussertifikaati ei saa kasutada, kui inimesel puudub ravikindlustus. Samuti kontrollitakse kaardi alusel ravikindlustust alla 15-aastastel.
Kui jääte elama ja/või töötama teise Euroopa riiki, võtke ühendust vastava riigi ametiasutusega. Riikide kontaktasutused ning esmane riigi tervishoiusüsteemi kirjeldus on leitavad siit.
Välismaal õppijate ravikindlustuskaitse
Õpilased ja üliõpilased, kes suunduvad õppima välismaale, peavad ravikindlustuskaitse jätkamiseks Eestis esitama haigekassale õppima asumise kinnituseks välisriigi õppeasutuses õppimist tõendava dokumendi, mis peab sisaldama järgmisi andmeid:
1) õppeasutuse nimi;
2) õppeasutuse aadress;
3) õppija ees- ja perekonnanimi;
4) õppija isikukood või sünniaeg;
5) õppeperioodi kestus;
6) õppeasutuse esindaja ees- ja perekonnanimi, sidevahendite andmed ning allkiri.
Ravikindlustuskaitse vormistatakse esitatud dokumendi alusel maksimaalselt 12 kuuks, seega palume meeles pidada, et tõend õppimise kohta tuleb haigekassasse toimetada igal õppeaastal. Välismaal õppivad õpilased ja üliõpilased, kes omavad ravikindlustuskaitset Eestis, saavad vajaminevat arstiabi Euroopa liikmesriikides, majanduspiirkonna riikides ja Šveitsis Euroopa Ravikindlustuskaardi alusel. Kui tekivad probleemid või küsimused välismaal õppides, saate kontrollida oma kindlustuskaitse kehtivust riigiportaalist või helistades haigekassa kliendiinfo telefonil 16363 (välisriigist infotelefonile helistades + 372 669 6630).
Allikas: eures.europa.eu, www.haigekassa.ee, http://ec.europa.eu