Bulgaaria

 • RIIGI INFO

  RIIGI INFO

   

  Riigi nimi: Bulgaaria Vabariik
  Pindala: 111 910 km2
  Rahvaarv: 7 099 858 elanikku
  Riigikeel: bulgaaria
  Pealinn: Sofia
  Rahaühik: levi (BGL) - 1€ = 1.95583 lev
  Rahvastiku tihedus: 69,3 in/km²
  Poliitiline süsteem: vabariik
  Ajavöönd: Ida-Euroopa aeg
  Tippdomeen: .bg
  Telefonikood: 359


  Bulgaaria, ametlikult Bulgaaria Vabariik (bulgaaria keeles: Република България) on riik Kagu-Euroopas Balkani poolsaare idaosas, Musta mere läänerannikul. Tema naabrid on põhjas Rumeenia, läänes Serbia ja Makedoonia ning lõunas Kreeka ja Türgi.
  Enam kui pool Bulgaariast on mägine maa. Rila ja Pirini mäed on kõrgeimad Bulgaarias ja tervel Balkani poolsaarel. Kõrgeim tipp Balkanil on Musala (2924 m). Suurim jõgi Bulgaarias on Doonau, mis on ühtlasi looduslik piir Rumeeniaga. Bulgaaria idapiiri ääristab koguni 378 km ulatuses Musta mere liivane rand
  Bulgaaria on 2007. aastast Euroopa Liidu liige.
   
  Bulgaaria asub Balkani südames. Tema maastik on väga mitmekesine. Põhjas domineerivad suured Doonau madalikud, lõunas kõrgustikud ja kõrgtasandikud. Musta mere rannik idas on aastaringselt turistide meelispaigaks.
  Bulgaaria on üks vanemaid riike Euroopas, asutatud 681. aastal. Tema ajalugu mõjutab asend Euroopa ja Aasia piirialal. Umbes 85% elanikkonnast on õigeusklikud kristlased ja 13% moslemid. Umbes 10% elanikkonnast on türklased ning 3% romid. Samalaadselt kajastab ka traditsiooniline köök segu ida ja lääne mõjudest. Bulgaaria kõige tuntum toit võiks olla jogurt, millele on omistatud toime pikaealisusele juhul, kui seda regulaarselt tarvitada.
  Bulgaaria kirik on autonoomne, selle eesotsas on patriarh.

   
  Bulgaaria ühekojaline parlament – rahvusassamblee - koosneb 240 neljaks aastaks valitud liikmest.
  Bulgaaria ekspordib põhiliselt kergetööstustoodangut, toiduaineid ja veine, mis konkureerivad edukalt Euroopa turul.
  Rahvamuusika sõbrad teavad kindlasti mitmeid Bulgaariast pärit muusikuid. Bulgaaria rahvalaul on lisatud kuldplaadile, mille NASA saatis Voyager-sondiga kosmosesse. Kuulsad bulgaarlased on filosoof Julia Kristeva, 1981. aasta Nobeli kirjanduspreemia laureaat Elias Canetti ning paljude ebatavaliste väliskulptuuride autor Christo Javachev („Christo”).
   

  Keel
  Riigikeel on bulgaaria keel, tähestikuna kasutatakse kirillitsat. Turistide jaoks on tähtsamad teadaanded kirjutatud ladina kirjas. Bulgaarias saab hakkama inglise, prantsuse, saksa ja vene keelega.

  Poliitiline süsteem
  Bulgaaria on parlamentaarne vabariik, kus kehtib 1991. a vastu võetud põhiseadus. Bulgaaria riigipea on otseste valimiste teel viieks aastaks valitav president, kes on ühtlasi ka riigikaitse juht. Riigi presidendiks valiti 2006. a oktoobris veel üheks valitsusajaks endine sotsialistide liider Georgi Parvanov. Presidendivalimistel häälte arvult teiseks jäänud kandidaat saab asepresidendiks. Bulgaaria seadusandlik võim kuulub Rahvakogule (Narodo Sobranije), mille 240 liiget valitakse ametisse otseste valimiste teel neljaks aastaks. Põhiseaduse muutuste vastuvõtmiseks kutsutakse kokku 400-liikmeline Suur Rahvakogu. Bulgaaria täidesaatev võim kuulub Ministrite Nõukogule. Riigi presidendil ei ole laiaulatuslikku pädevust. Suurim võim on peaministril, kelleks on alates 2005. a augustist Bulgaaria endise kuninga Simeon II positsioonilt tõuganud Sergei Stanišev. Riigi haldusjuhtimisega tegelevad Ministrite Nõukogu määratavad ametnikud. Kohalike omavalitsuste nõukogud valitakse neljaks aastaks. Riigi peamine poliitiline ühendus on Demokraatlike Jõudude Liit, mis koosneb 12 organisatsioonist (Bulgaaria Põllumeeste Liit, Bulgaaria Sotsiaaldemokraatlik Partei, Demokraatlik Partei jne). Teisteks parteideks on Simeon II Rahvuslik Liikumine, Bulgaaria Sotsialistlik Partei, õiguste ja vabaduste eest võitlev Türgi vähemuspartei. Bulgaaria on jaotatud 28 piirkonnaks (oblastiks).
   
  Riigiasutuste portaal:  Bulgaaria valitsuse ametlik veebisait pakub teavet riigi geograafia, ajaloo ja majanduse kohta. Veebisaidil on ka erirubriigid peaministri ja valitsusliikmete kohta ning peaministri kõnede andmebaas. Mitut liiki avalikke dokumente on võimalik ka alla laadida.
   
  Riigi tutvustus: Bulgaaria reisiveeb hõlmab mitmesugust üldist teavet riigi kohta, sealhulgas tema ülesehituse ja institutsioonide ning ajaloo, geograafia, traditsioonide ja kultuuri kohta. Antakse ka viited Bulgaaria turismisihtmärkidele ja peamistele huviväärsustele. Saidi eripära on interaktiivne kaart, mis võimaldab külastajal otsida huvitavaid üritusi ja vaatamisväärsusi piirkondade kaupa.
   

   

 • TÖÖTURU LÜHIÜLEVAADE
 • TÖÖ LEIDMINE
 • VAJALIKUD REGISTREERIMISPROTSEDUURID
 • TÖÖGA SEOTUD ÕIGUSED
 • MAKSUSTAMINE
 • SOTSIAALKINDLUSTUS JA TERVISHOID
 • ELUASE JA ELAMISKULUD
 • HARIDUS JA KUTSEKVALIFIKATSIOONID
 • TÖÖTUS JA HÜVITISED
 • LISAINFO

Copyright © 2004 - 2018 EURES Eesti|Kõik õigused reserveeritud|Teave: eures at tootukassa dot ee