Loomulik viis välismaal töötamiseks

05.05.2010

Belgia bioloogiatudeng Marie Neczyporenko lõpetas ülikooli sooviga omandada välismaal uusi kogemusi väga kindlalt määratletud valdkonnas. Loomulikult pakkus EURES välja lahenduse. 2007. aastal lõpetas Marie Neczyporenko Belgia linnas Louvain-la-Neuve (Leuven) Leuveni Katoliikliku Ülikooli. Ta sai magistrikraadi bioloogias ning otsis võimalusi kogemuste omandamiseks ja mõne uue keele õppimiseks. Marie jaoks ei olnud mujal Euroopas elamine ja töötamine võõras, sest varem oli ta veetnud aasta ERASMUS-programmi raames Hispaania linnas Valencias ning sooritanud praktika Prantsusmaal, kus ta töötas looduskaitsealal. Ta oli väga huvitatud oma kogemuste täiendamisest ning uuris, milliseid võimalusi pakutakse.

Marie proovis edutult üht teist organisatsiooni, enne kui leidis Interneti kaudu EURESe. Otsingumootor suunas ta otse EURESe portaali, kust ta leidis põhjaliku pakkumiste nimekirja ning EURESe nõustajate kontaktandmeid. Et sel ajal elas Marie elukaaslane Itaalias, otsustas ta võtta otsekohe ühendust sealse EURESe nõustajaga ning küsida teavet praktikavõimaluste kohta selles riigis. Itaalia huvitas tüdrukut ka seetõttu, et seal on mitmeid taime- ja loomaliike, mida ei ole veel põhjalikult uuritud.

Itaalia suurim rahvuspark asub Türreeni mere ääres Edela-Itaalias Salerno provintsis. See oli esimene koht, mille Marie välja valis. EURESe portaalist leidis Marie selle piirkonna EURESe nõustaja Immacolata Carillo kontaktandmed ning aega viitmata võttis tüdruk temaga ühendust. Kõigepealt saatis Marie nõustajale kontakti loomiseks e-kirja. Pärast seda arutati Marie võimalusi juba telefoni teel. Immacolata aitas Marie’d palju pakkumiste otsimisel selles piirkonnas ning ei võtnudki kaua, kui ühiselt leiti looduspargis 3-kuuline praktikavõimalus, millega kaasnes edukale kandidaadile ka stipendium.

Taotlemismenetlus oli ülimalt lihtne. Immacolata aitas Marie´l tööandjatega ühendust võtta ning suvevaheajal kohtus tüdruk pargi juhataja ja ühe looduspargis töötava bioloogiga. Kohtumine oli ilmselgelt edukas, sest Marie palgati peagi tööle.

Selleks, et kolimiseks täielikult valmis olla, läbis Marie kuuajalise itaalia keele intensiivkursuse. Seega oli tal olemas korralik baas, millele edasist keeleoskust rajada ning Itaalias elades leidis ta, et keeleoskus paranes märkimisväärselt. Marie praktikajuhendaja aitas tüdrukul leida elupaiga Vallo della Lucania külas, mis asub rahvuspargi territooriumil.

Vallo della Lucania praktika vältel tegeles Marie mitmete erinevate projektidega ning omandas selle aja jooksul palju väärtuslikke kogemusi. Ta töötas käsikäes kahe Itaalia loodusteadlasega ning selline koostöö vanemate ja kogenud kolleegidega aitas tal laiendada oma teadmisi ja arusaamu viisil, milleks tal ei olnud varem võimalust avanenud. Marie seletas entusiastlikult, et tal oli olnud võimalus läbi viia ka iseseisev projekt, mille käigus ta analüüsis metssigade tehtud kahju looduspargile. Kogu praktika jooksul hoidsid Marie ja Immacolata pidevalt e -posti teel ühendust, nii et Marie saaks nõustajat oma saavutustega kursis hoida.

Praktika lõppedes kohtusid Marie, tema praktikajuhendaja ning Immacolata ühise laua taga ning arutasid, milliseid kogemusi oli Marie saanud. Jõuti ühisele arusaamale, et tegu oli väga kasuliku kogemusega. „Minu töö oli väga huvitav. Mulle anti palju vastutusrikkaid ülesandeid ja ma usun, et minu elulookirjeldusse lisandus oluline punkt. Ma kohanesin töökaaslastega väga hästi ning pean siiani teiste loodusteadlastega ühendust,” räägib Marie. „Minu arvates on EURES väga hea alus, millele toetudes tasub otsida võimalusi uute töökogemuste saamiseks,” lisas ta.

Tänaseks on Marie tagasi Belgias, kus ta töötab turvaanalüütikuna, uurides ühes ravimifirmas vaktsiinide kõrvalmõjusid. Ta tunneb, et sai Itaalias praktikal veedetud aja jooksul hindamatuid kogemusi ning usub kindlalt, et EURES aitab teda vajaduse korral ka tulevikus.

Copyright © 2004 - 2018 EURES Eesti|Kõik õigused reserveeritud|Teave: eures at tootukassa dot ee