Noorte liikuvuse edendamine Põhjamaades

19.05.2010

Nordjobb on Põhjamaades Taanis, Soomes, Islandil, Norras, Rootsis, Fääri saartel ja Ahvenamaal – ellukutsutud töövahetusprogramm. Koos EURESega edendab Nordjobb noorte liikuvust ja tõstab teadlikkust Põhjamaade keeltest ja kultuuridest. Noortele, kes on 18-28-aastased ja kes on huvitatud töötamisest Põhjamaades, võib Nordjobb (http://www.nordjobb.net/) pakkuda lahendusi. Nordjobb on Põhjamaade vahetusprogramm, mida juhib Põhjala Ühing (Föreningen Norden).

Programmi raames saavad taotlusi esitada noored kogu Euroopast. Varasem kogemus ei ole oluline – oluline on ainult see, et taotlejatel oleks huvi Põhjamaade kultuuri vastu, nad oskaksid taani, norra või rootsi keelt ning nad oleksid valmis võimalikult palju kogemuste kaudu õppima. Programmi kaudu pakutakse laia valikut töökohti, alates põllumajanduslikest hooajatöödest ja laotöödest kuni abistamiseni vanadekodudes ja päevahooldekeskustes.

Nordjobb annab tavaliselt võimalikele tööandjatele noorte taotlejate iseloomustuse. Mõnikord aga otsib tööandja ise uusi töötajaid ja sel juhul on koostöö EURESega eriti kasulik. Näiteks tegid Nordjobb ja Soome EURES hiljuti tihedat koostööd, et leida Rootsile veokijuhte – see on valdkond, kus Rootsis valitseb tööjõupuudus, Soomes aga ülejääk.

Kahe võrgustiku koostöö on eriti nähtav siis, kui tuleb organiseerida teabe- ja värbamisüritusi ettevõtetes. Nordjobbi töötaja Frederik Jakobsen on just selliste ürituste korraldamisel teinud tihedat koostööd EURESega. Frederiki sõnul on tegemist lihtsate, kuid tulemuslike ettevõtmistega – värbamine korraldatakse mõne konkreetse tööandja jaoks, kes vajab töötajaid välismaalt. Tööandja tegevusvaldkond pole oluline. Ettevõttele esitatakse valik kandidaate, kellest osa on end EURESe portaalis registreerinud tööotsijatena. Nende hulgast valib tööandja kandidaadid, keda ta tahab kutsuda oma värbamisüritusel töövestlusele.

EURES saadab kutsed ja kandidaatide reisikulud katab Soome tööhõiveamet. Soome EURESe nõustaja Tomi Puranen selgitab, et tavaliselt algab värbamisüritus tööotsijate tervitamisega ning seejärel räägivad Nordjobbi ja tööandja esindajad töö praktilistest poolest – igapäevastest ülesannetest, palgast, majutustingimustest ja ka puhkamisvõimalustest. Ülejäänud aeg kuulub töövestlustele ning kohalolev EURESe nõustaja tutvustab välismaal elamise ja töötamise võimalusi. Mõistagi on sellised üritused avatud ka laiemale huvilisteringile.

Alates 2008. aasta märtsist on Soomes Turu linnas selliseid üritusi toimunud juba kaks-kolm korda aastas. Siiani on igal üritusel tööd pakutud ligikaudu kümnele Soome tööotsijale. Nagu Tomi ütleb: „EURES ja Nordjobb saavad vahendada tööandjate kontakte, aidates nii tööotsijatel leida tööd Põhjamaades. Tööotsijad saavad tööotsingute ajal alati pöörduda nii EURESe kui ka Nordjobbi nõustajate poole, olgu kodu- või välismaal”.

Frederik lisab: „Põhjamaid tutvustades ja nende vastu huvi äratades aitavad Nordjobb ja EURES üheskoos tõepoolest suurendada noorte võimalusi terves Euroopas.”

Copyright © 2004 - 2018 EURES Eesti|Kõik õigused reserveeritud|Teave: eures at tootukassa dot ee