Omandatud pädevuse tunnustamine Euroopas

18.07.2011

Kas oled just lõpetanud õpingud ja otsid tööd mujal Euroopas? Või kas oled juba töötanud veidi aega ja soovid siirduda muusse Euroopa riiki? Ent kuidas tagada, et teine riik tunnustab omandatud akadeemilist pädevust? Siin saab aidata NARIC.
Kas oled just lõpetanud õpingud ja otsid tööd mujal Euroopas?Või kas oled juba töötanud veidi aega ja soovid siirduda muusse Euroopa riiki? Ent kuidas tagada, et teine riik tunnustab omandatud akadeemilist pädevust? Siin saab aidata NARIC.
     
 
NARIC-võrgustik (akadeemilise tunnustamise riiklikud teabekeskused) täiendab EURESt, aidates Euroopa Liidu, Islandi, Liechtensteini, Norra ja Türgi kodanikel saada oma akadeemilisele pädevusele tunnustust nendes riikides ja mujal. Kutsepädevusi saab kontrollida reguleeritud kutsealade andmebaasist, ehkki kutsepädevuse tunnustamise teemal võib nõustada ka mõni NARIC-keskus.
 
Millal tuleb pöörduda NARIC-keskuse poole?
Töökoha taotlemisel võib võimalik tööandja küsida akadeemilist pädevust tõendavaid dokumente eelkõige sellistes valdkondades nagu haridus, raamatupidamine ja meditsiin. Teadmine, kuidas on seotud olemasolev pädevus tulevase töökoha riigi pädevuste süsteemiga, aitab tunduvalt kaasa töökoha saamisele. See tähendab, et NARIC-keskuse poole tuleb pöörduda kohe alguses.
 
Mis teenuseid NARIC-keskused pakuvad?
Peale nõustamise, kuidas saada akadeemilise pädevuse tunnustamist, pakub osa NARIC-keskusi ka mitmesuguseid muid teenuseid, näiteks kuidas saada kutsepädevuste ja -oskuste tunnustamist. Ühendkuningriigi NARIC-keskus pakub näiteks pädevuse võrdlemise teenust. Teatud tasu eest* saavad üksikisikud ja ühingud (sh ettevõtted, õppeasutused, tööhõiveteenistused ja valitsusasutused) küsida pädevuse ja töökogemuse võrdlustunnistusi ning isegi inglise keele tasemetunnistust.
 
Kui kaua aega võtab pädevuse tunnustamine?
Pädevuse tunnustamine võib kesta kaua, mõnikord kuni viis kuud.
NARIC-keskused on olemas peaaegu kõigis Euroopa riikides. Igas riigis on NARIC-keskuse staatus ja tegevuse ulatus siiski veidi isesugune, seega on soovitatav pöörduda kas senise või tulevase elukohariigi keskuse poole.
 
Lisateave
* Hinnad olenevad teenusest, lisateavet annab iga konkreetne NARIC-keskus.
 
Riikide NARIC-keskuste loetelu on võrgustiku veebilehel.
 
Lisateave töö- ja elutingimuste kohta eri Euroopa riikides on EURESe tööalase liikuvuse portaalis
 

Copyright © 2004 - 2018 EURES Eesti|Kõik õigused reserveeritud|Teave: eures at tootukassa dot ee