ELUASE JA ELAMISKULUD

00.00.0000

Eluaseme kuulutusi (üür, ost) on tihti rohkelt kinnisvarafirmade kodulehekülgedel Internetis. Küprosel sõltub üüri hind suuresti sellest, kus korter asub (linn, piirkond) ja mugavuste seadmete olemasolust ja seisundist. Üürimise kohta sõlmitakse kirjalik vormikohane üürileping, kus fikseeritakse üüri suurus, maksmise viis, üürimise kestus. Tavaliselt vee-, elektri- ja küttekulud ei ole üürihinda arvatud. Samas peate arvestama, et tavaliselt tuleb maksta ühe kuu rent + tagatisraha. Kui kasutate vahendusfirma teenuseid, tuleb arvestada ka nende vahendustasudega.

Kinnisvaramaaklerite liidu (Σύνδεσμο Κτηματομεσιτών Επιχειρηματιών Κύπρου) kodulehekülg on koos linkide ja liikmeks olevate ettevõtetega aadressil: www.cytanet.com.cy/, tel. +357 22 88 97 59, e-post mesitwn at cytanet dot com dot cy
 
Lisainfo:

Samast võib leida ka üürikortereid valides Property for rent:

Viimastel aastatel on kasvanud nõudlus elukoha ostmiseks, et asuda elama Küprosele.
Ostuhinnad on järgmised:
-       korter - 1 700 - 2 500 EUR m²;
-       maja - umbes 1 000 EUR m²;
-       maatükk alates 200 000 - 500 000 EUR.
 
Eluasemelaenu kinnisvara ostmiseks saab võtta kommertspangast, lisainfot ja kontakte saab leida Küprose Keskpanga (Central Bank of Cyprus) veebilehelt:
Tavaliselt antakse laenu  20-25 aastaks.
 
 
NB! Väikestes kioskites võivad hinnad olla 2 korda kallimad.

 

Transport

Küprosel pole ronge ega metrood. Linnade vahel liiklemiseks on kasutusel bussid ja linnadevahelised taksod. Linnas sõidavad tavataksod linnade vahel ja maapiirkondades ei liikle. Pühapäeviti ja rahvuspühadel on teenused mõnevõrra kallimad.

Linnas opereerivaid taksosid saab tellida või püüda tänavalt, neil on kohustuslik omada ka taksomeetrit, mida maal sõitvatel taksodel pole. Öötariifid on kallimad ja kehtivad kellaaegadel 20.31 – 6.00.
Viimastel aastatel on ühistranspordi kasutamine vähenenud. Aga üha populaarsemaks on saanud linna taksoteenuse kasutamine (“service taxi”) nii linnas kui ka linnade vahel. See on suhteliselt odav viis reisida teise linna (välja arvatud isikliku auto kasutamine). Erataksot on ka võimalik kasutada, selle hinnakiri on fikseeritud, kuid selle eest on vastutav taksot omav eraisik. Taksoga sõites tuleb jälgida, et taksojuht taksomeetri sisse lülitaks, vastasel juhul küsib ta pärast Teilt topelhinna.

Kasulikku infot transpordi konhta Küprosel leiate siin

 
Õnnetuste vähendamiseks remonditakse Küprose teesid pidevalt. Linnad on ühendatud nelja kiirtee sõidurajaga ja üldiselt on teed väga kõrgel tasemel. Küprosel puuduvad teemaksud. Kasutatakse parempoolse rooliga sõidukeid. 
 
Küprosel puuduvad teemaksud. Kasutatakse parempoolse rooliga sõidukeid. Bensiinijaamad on öösel suletud. Turvavöö kinnitamine on nõutav nii ees kui tagaistmel, mobiiliga rääkides on hands-free seadme kasutamine kohustuslik.

 
Autorent
Internetis autosid pakkuvad firmad töötavad tuntud firmadega nagu Hertz, Avis, Europcar, Autounion jne. Kui Internetist auto ära broneerite ja maksate, siis see pole veel kõik, 99% tõenaosusega peab kohapeal kütuse eest maksma. Hind sõltub autogrupist, näiteks grupp     A - 35 EUR, grupp C (Renault Megan) umbes 65 EUR. Samuti oleneb hind kütusepaagi suurusest ja tuleb ette maksta lepingut tehes, mõned firmad võivad teha möönduse, et kui täispaagi tagasi tood, siis maksavad ka sama raha krediitkaardile tagasi. Rendihinna sees on tavakindlustus, juurde pakutakse kindlustust rehvidele, klaasidele ja summutajale (seda on soovitav võtta, see on ca 3 EUR paevas). Seejärel jääb omavastutus 500–800 EUR (grupp A, B).
Küprosel on kaks rahvusvahelist lennujaama:
 
ning kaks meresadamat:
 
Küprose sadamate amet - the Cyprus Ports Authority.
 
Euroopa Komisjon on kehtestanud mitu eeskirja, mis reguleerivad juhilubade kehtivuse vastastikust tunnustamist liikluskindlustuses ja võimalust auto registreerimiseks vastuvõtvas riigis, sh Küprosel. Lisainfo juhilubade, auto registreerimise ja maksustamise kohta saab leida Transpordiameti koduleheküljelt:  

Copyright © 2004 - 2018 EURES Eesti|Kõik õigused reserveeritud|Teave: eures at tootukassa dot ee